FAQ – Świetlówki UVB dla jaszczurek.

Dla jakich jaszczurek powinno się stosować lampy UVB?
Świetlówki UVB należy stosować przede wszystkim dla jaszczurek dziennych. Dla jaszczurek nocnych lampy tego typu nie są konieczne, ale można rozważyć ich stosowanie, jeśli, także w naturze, gekony wychodzą na słońce w dzień by się powygrzewać.

2.0, 5.0, 10.0 – co oznaczają te liczby i skąd mam wiedzieć jaką świetlówkę dobrać?
Liczby te oznaczają procent promieniowania UVB w ogólnym spektrum światła emitowanego przez lampę. Wybierając lampę kieruj się następującymi zasadami.
10.0 – dla jaszczurek pochodzących z otwartych, silnie nasłonecznionych obszarów, stepowych, pustynnych (np. agama brodata, biczogony)
5.0 – dla jaszczurek nie narażonych na bezpośrednie operowanie słońca, chronionych listowiem, z obszarów leśnych i dżunglowych (np. kameleon jemeński, anolis zielony)
2.0 – jako lampa do łączenia z 5.0 lub 10.0 dla poprawienia spektrum światła w terrarium i opcjonalnie dla jaszczurek nocnych

Czy naprawdę muszę kupować drogą świetlówkę? Co ona daje?
UVB – pod jego wpływem zachodzi synteza witaminy d3 w organizmie jaszczurki. Witamina D3 jest niezbędna dla prawidłowej gospodarki wapniem. Podsumowując UVB + prawidłowa, bogata w wapń dieta, pozwala uniknąć poważnych, potencjalnie śmiertelnych chorób takich jak Metaboliczna choroba kości (MBD), krzywicy u młodych.
UVA – wpływa dodatnio na samopoczucie, apetyt, aktywność, pobudza rozrodczość.

Czy muszę kupować dodatkowo lampę z UVA?
Nie, świetlówka zawiera w swoim widmie fale UVB i UVA.

Czy mogę stosować lampy do solarium?
Nie – takimi wynalazkami możesz poparzyć skórę i oczy gada. Należy stosować wyłącznie produkty przeznaczone dla gadów!

Jak mam dobrać moc do terrarium?
W przypadku świetlówek rurowych nie kieruj się mocą – kup najdłuższą jaka zmieści ci się w terrarium. W przypadku świetlówek kompaktowych zdecyduj się na niższą moc jeśli masz małe terrarium, w przeciwnym wypadku weź większą.

Lepsze są świetlówki rurowe czy kompaktowe?
Rurowe uchodzą za lepsze, gdyż obejmują większą powierzchnię terrarium, ale wielu hodowców i hobbystów używa z powodzeniem kompaktów. Jeśli decydujesz się na kompakt, zainstaluj go w pobliżu wyspy ciepła (miejsca do wygrzewania się).

O czym jeszcze powinienem pamiętać:
– światło UVB nie przenika przez szkło – świetlówkę umieść wewnątrz terrarium bądź nad siatką wentylacyjną (warto używać odbłyśnika, szczególnie w tym drugim przypadku)
– jaszczurka powinna móc podejść przynajmniej 30cm od lampy (im dalej od lampy tym bardziej rozproszone promieniowanie)
– przestrzegaj okresów wymiany zalecanych przez producenta – stare świetlówki tracą swoje właściwości
– pojedyncza świetlówka UVB to może być za mało jeśli masz światłolubną jaszczurkę – możesz ją łączyć ze świetlówką 2.0, dodatkowymi, zwykłymi świetlówkami, halogenami, lampami HQI itd

Czy lampy UVB mogą zaszkodzić?
Są sytuacje, kiedy należy rozważyć użycie innego rodzaju lampy niż sugeruje pochodzenie zwierzęcia (np. 5.0 zamiast 10.0) lub zrezygnować z ich użycia. Czynimy tak u zwierząt, których skóra i oczy są szczególnie wrażliwe (jaszczurki odmian albinotycznych i hypomelanistycznych, pozbawionych ochronnych łusek itp.). W razie wątpliwości należy skonsultować się z hodowcą.
Zdarzają się poparzenia oczu i skóry zwierząt (szczególnie młodziutkich) przez silne, nowe lampy – w tym wypadku należy używać słabszych lamp lub umieścić je w większej odległości od zwierząt. Nie należy stosować silniejszych lamp niż wskazane dla danego gatunku.

Co powinno nas zaniepokoić?
Mrużenie, zamykanie oczu, siedzenie z zamkniętymi oczami, niekiedy wydzielina. Jaszczurka sprawia wrażenie, że ciężko jej utrzymać otwarte oczy, odczuwa wyraźny dyskomfort. Wskazane jest skonsultowanie się z lek. wet. w sprawie leczenia, rezygnacja ze stosowania UV na czas leczenia, ostrożne ponowne wprowadzanie UV po wyleczeniu (słabsza lampa, większą odległość).
Na wszelki wypadek można każdą nową lampę „wypalić” przez tydzień poza terrarium.

***
Autor: Alicja

Powyższy artykuł stanowi własność jego autora i jest chroniony prawami autorskimi. Publikowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora jest zabronione.