Gekon omszały (Mniarogekko chahoua)

Informacje wstępne

Gekon omszały jest, obok gekona orzęsionego i gargulcowego, jednym z najchętniej wybieranych gatunków z rodzaju Rhacodactylus. Dorosłe gekony omszałe ważą 50-60 gram, mierzą 24-25cm i dożywają 20-30 lat. Nazywane pieszczotliwie ?czołkami? lub ?omszałkami? gekony swoją anglojęzyczną nazwę oraz jej polskojęzyczny odpowiednik zawdzięczają kamuflującemu ubarwieniu.

Ich skóra w licznych odcieniach czerwieni, brązów, zieleni i szarości wygląda na porośniętą porostami, co sprawia, że w swoim naturalnym środowisku życia ? pośród gałęzi drzew i krzewów ? są niemal niewidoczne. W odróżnieniu od wielu innych gatunków gekonów R. chahoua lubią wygrzewać się na słońcu, a pozostając w bezruchu nie ściągają na siebie uwagi drapieżników. Zachowanie to możemy obserwować w terrarium ? gekony często nie szukają sobie kryjówek na dzień, a wypoczywają na gałęziach i konarach. Nie oznacza jednak, że są widoczne ? wielokrotnie zdarzało się nam ?przegapić? gekona wylegującego się tuż przed naszymi oczami 🙂 Kolejną cechą charakterystyczną jest ogon, który gad może zwinąć podobnie jak czyni to kameleon. Ogon jest chwytny i niechętnie odrzucany. Kiedy dojdzie już do jego odrzucenia może być całkowicie zregenerowany.

Usposobienie gekonów omszałych jest wyjątkowe i czyni je jednym z najbardziej trafionych wyborów dla osób rozglądających się za urodziwym i prostym w opiece pupilem. Większość ?omszałków? jest spokojna i pozbawiona agresji. Te gekony łatwo uczą się tolerować kontakt z opiekunem, nie starając się uciec, nie kąsając i chętnie jedząc z ręki ? obcowanie z nimi sprawia mnóstwo przyjemności. W porównaniu do najpopularniejszych gekonów orzęsionych są spokojniejsze, a wyjęte z terrarium znacznie mniej skaczą. Sprawia to, że gekon omszały może być najlepszym wyborem na pojedynczego pupila, także dla starszych, delikatnych i uważnych dzieci. Nie należy jednak nadmiernie wykorzystywać jego łagodnego charakteru ? jak każdy gad także ten gekon powinien spędzać większą część czasu w swoim terrarium, gdzie z pewnością będzie się najlepiej czuł. Trzeba także wziąć pod uwagę, że każde zwierzę posiada swoje indywidualne usposobienie, które może być odmienne od tu opisanego.

 

Pochodzenie i odmiany

Gekony te pochodzą z wysp Nowej Kaledonii ? Mainland oraz Isle of Pines. Oferowane w handlu osobniki albo należą do potomków którejś z tych lokalizacji albo oferowane są jako jaszczurki o nieznanym pochodzeniu, co może także oznaczać, że pochodzą z krzyżówek pomiędzy nimi. Utrzymywanie w hodowlach czystości populacji lokalnych jest kwestią dyskusyjną w przypadku wielu gadów terraryjnych, a w przypadku gekonów omszałych jest szczególnie kontrowersyjne. Allen Repashy, (znany hodowca gekonów z rodzaju Rhacodactylus i twórca serii przeznaczonych dla nich produktów), twierdzi (na podstawie przekazanych mu przez W. Henkel?a w prywatnej korespondencji wyników badań DNA), iż brak jest różnic genetycznych pomiędzy lokalizacjami. Różnice w wyglądzie przypisuje on temu, iż gekony z Mainland zostały importowane jako pierwsze, ich potomkowie więc są znacznie bardziej zinbredowani, niż potomkowie zwierząt z sąsiedniej wyspy. Gdybyśmy przyjęli słuszność tej teorii utrzymywanie czystości populacji nie tylko nie ma sensu, a działa na niekorzyść zawężając i tak niewielką pulę genów.

 

Opieka

Wymagania gekona omszałego i gekona orzęsionego są bardzo zbliżone. Stosujemy identyczną dietę, a dla 1-3 gekonów będziemy potrzebować takiego samego terrarium jak dla popularnych ?orzęsków? ? 45x45x60 cm. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z obszernym opisem gekona orzęsionego:

OPIS GEKONA ORZĘSIONEGO

Samice gekonów orzęsionych i omszałych mogą być trzymane razem, jednak należy uważnie monitorować sytuację w terrarium by upewnić się, że nie dochodzi w nim do konfliktów i że żadne ze zwierząt nie jest zestresowane. Nie powinno się natomiast trzymać grup mieszanych by nie dopuścić do tworzenia hybryd.

 

Dymorfizm płciowy i rozmnażanie

Samce tego gatunku można rozpoznać po wyraźnie widocznym wybrzuszeniu nasady ogona, znamionującym obecność podwójnego narządu kopulacyjnego (hemipenisa) oraz rzędzie porów preanalnych, biegnących w okolicy kloaki.

Przyszli hodowcy gekonów omszałych muszą brać pod uwagę wyjątkowo wysokie zapotrzebowanie samic na wapń. W okresie ciąży samica pobiera brakujący jej wapń z kośćca, a ogon może pokrzywić się po prostu z dnia na dzień. Na szczęście u dobrze suplementowanych samic ogon prostuje się. Ta skłonność związana jest ze specyfiką jaj R. chahoua – są one duże i silnie uwapnione. Z tego też względu samiec może być lepszym wyborem na pojedynczego pupila niż samica ? pamiętajmy, że nawet nie pokryte samice mogą produkować i składać niezapłodnione jaja.

Dojrzała płciowo samica, a szczególnie samica hodowlana, powinna być regularnie suplementowana wysokiej jakości wapniem. Owady karmowe należy posypywać wapniem z dodatkiem witaminy d3, która umożliwia jego przyswojenie. Wapń dodajemy również do karmy. W AmicusDraco stosujemy wapń z d3 firmy ZooMed.

Gatunek ten możemy trzymać w parach lub haremach. Ich zachowania godowe, zgodnie z ich temperamentem, są spokojniejsze niż w przypadku R. ciliatus. Samica składa dwa jaja płytko je zagrzebując (niekiedy bezpośrednio na ziemi). – około 3-4 razy w sezonie rozrodczym (czyli co około 60 dni). Obserwowano pilnowanie jaj przez samice, które stawały się w tym okresie nerwowe, a nawet agresywne, jednak takie zachowania nie są normą. I my nie zaobserowałyśmy takich zachowań u naszych zwierząt.

Zniesione jaja umieszczamy w wilgotnym wermikulicie lub perlicie, zakrywając je niemal całkowicie substratem. Długość inkubacji zależna jest od temperatury i waha się od 90 do 120 dni. Budowa jaj tego gatunku sprawia, że często nie wiadomo czy inkubacja przebiega pomyślnie. Jaja mogą wyglądać dobrze i nie zapadać się mimo, iż zarodek obumarł. Ta sama cecha sprawia, że wyklucie się jest dla młodego gekona dużym wyzwaniem ? dla słabszych osobników często wyzwaniem ponad siły.

Odchów młodych przebiega podobnie jak w przypadku R. ciliatus, jednak same młode znacznie różnią się temperamentem i zachowaniem.

Mimo. że jak większość gadów są zupełnie samodzielne od pierwszych minut, wydają się być dość nieporadne. Nie salwują się też chętnie ucieczką tak jak młode ciliatus?y a ich odchów przed przekazaniem do nowych domów powinien być dłuższy, przynajmniej 2-miesięczny.

Należy zwracać baczną uwagę na przebieg pierwszych wylinek i w razie problemu pomóc pozbyć się zwierzęciu zalegającego naskórka.

Pierwsze próby rozpoznania płci można podjąć gdy zwierzę ma pół roku.

 

 

 

Autor: Alicja & Aga

Na podstawie:

http://www.giantgeckos.net

http://www.crestedlady.com/chahouacare.htm

http://newcaledoniangeckos.com

http://www.rhactopia.com/chahoua.html

http://www.TreasureCrest.co.uk/

oraz własnych doświadczeń

Powyższy tekst stanowi własność hodowli AmicusDraco i jest chroniony prawami autorskimi. Kopiowanie i publikowanie całości tekstu bez wiedzy autora zabronione. Osoby zainteresowane publikacją całego tekstu zapraszamy do kontaktu mailowego w celu ustalenia warunków. Kopiowanie i publikowanie małych fragmentów tekstu dozwolone tylko w przypadku podania źródła (www.amicusdraco.eu).