Legwan zielony – kupić czy nie?

Legwany zielone są jednymi z najczęściej utrzymywanych jaszczurek. Powodów jest wiele. Przede wszystkim legwany są jaszczurkami łatwo dostępnymi, znajdują się w ofercie prawie wszystkich sklepów handlujących gadami. Co więcej jaszczurki te są stosunkowo niedrogie, w niektórych miastach młode legwaniki bywają do kupienia za 140-160zł. Jedną z najbardziej zachęcających do sprzedaży cech młodych jest ich wyjątkowa uroda. Nie bez znaczenia są też obiegowe opinie o legwanach, z reguły sporo mijające się z prawdą.

Tak naprawdę legwany są jaszczurkami, które wymagają sporego zaangażowania opiekuna. Często wielu początkujących terrarystów jest rozczarowanych zachowaniem jaszczurki, gdyż jest ono inne niż się spodziewali. Poza tym niewiedza opiekunów jest najczęstszą przyczyną zachorowań wśród legwanów.

Osoba chcąca kupić Iguana iguana powinna się starannie zastanowić czy jaszczurka ta faktycznie spełni jej oczekiwania i co więcej – czy jest w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki bytowania. Mam nadzieję, że poniższy tekst pomoże w podjęciu decyzji.

Obiegowe opinie na temat legwanów. Prawda czy fałsz?

Legwan nie potrzebuje terrarium.
Fałsz. Legwan jest zwierzęciem pochodzącym z lasów tropikalnych, w których panują specyficzne warunki klimatyczne. Tylko w terrarium można starać się naśladować warunki naturalne, wysoką temperaturę i wilgotność. Młode powinny przebywać cały czas w terrarium gdyż są wrażliwe na niższą temperaturę i wilgotność, bardziej niż osobniki dorosłe. Zalecane wymiary terrarium dla dorosłego osobnika to minimum 200x100x200cm – skonstruowanie takiego zbiornika wymaga miejsca, czasu i pieniędzy.

Młode legwany są owadożerne, a starsze roślinożerne.
Prawda i fałsz. Badacze dzikich legwanów znajdowali w żołądkach dzikich legwanów białko zwierzęce (np. owady). Młode legwany często chętnie i bardzo sprawnie polują. Ale w żadnym wypadku nie wolno żywić ich wyłącznie białkiem zwierzęcym – to raczej małe urozmaicenie a nie podstawa diety. Dorosłe osobniki są wegetarianami, sporadycznie urozmaicającymi sobie dietę białkiem zwierzęcym. Odnotowano, że podstawą diety legwanów są liście. Żywienie w niewoli powinno naśladować naturalny sposób odżywiania się legwanów.

Żywienie legwana jest bardzo łatwe – starczą mu warzywa i owoce, które ‚znajdziemy’ w kuchni.
Fałsz. Prawidłowe żywienie legwanów ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia. Zagadnienie żywienia legwanów jest zbyt obszerne by omawiać je w tym artykule. Osoba, która chce hodować legwana powinna zapoznać się szczegółowo z zasadą komponowania diety, procentowego udziału różnych produktów w codziennej sałatce, listą najwartościowszych pokarmów. W żadnym wypadku nie należy słuchać rad sprzedawcy w sklepie, dla którego żywienie legwana zamyka się w sałacie i białym serku. Akurat tych dwóch produktów legwan nie powinien otrzymywać w ogóle.

Żywienie legwana jest tanie.
Prawda w sporej mierze. W sezonie, gdy na dworze jest zielono, najbardziej wartościowe dla legwana pokarmy – liście, pędy i kwiaty – mamy za darmo z lasu, łąki, ogródka działkowego. Zimą żywienie jest droższe ale nie są to jakieś ogromne kwoty, szczególnie w przypadku młodych osobników.

Legwan jest jaszczurką, która bardzo szybko się oswaja i przyzwyczaja do opiekuna.
Fałsz. Aby oswoić młodego legwanika potrzeba mnóstwo cierpliwości i wytrwałości. Jeśli szukasz jaszczurki, która przede wszystkim świetnie oswaja się kup agamę brodatą albo gekona lamparciego. Młode legwany są skłonne do wpadania w panikę nawet na sam widok opiekuna. Prędzej czy później każdy legwan przyzwyczaja się do obecności człowieka ale to może trwać miesiącami. Wszystko zależy od tego na jakiego osobnika się trafi.

Legwan jest jaszczurką bardzo łagodną.
Prawda i fałsz. Zależy na jakiego osobnika się trafi. Można nabyć wyjątkowo łagodną samicę, ale można też agresywnego samca. Oczywiście nie oznacza to, że wszystkie samce są agresywne. Należy jednak pamiętać, że dorosły samiec może przekroczyć 150cm długości, a ugryzienia i uderzenia ogonem takiego legwana są bardzo bolesne.

Przyszły właściciel, który już wie, że należy nieufnie podchodzić do obiegowej wiedzy na temat legwanów, powinien zadać sobie kilka pytań:

  • Czy będę miał ochotę na studiowanie opisów, książek czy artykułów na temat legwana by poszerzyć swoją wiedzę o jego żywieniu i pielęgnacji?
  • Czy będę miał cierpliwość do młodego legwana, który wciąż panikuje na mój widok mimo, że mam go kilka miesięcy?
  • Czy codziennie przez kilkanaście lat będę miał czas by posprzątać terrarium, przyrządzić legwanowi sałatkę ze świeżych produktów i skontrolować stan jego zdrowia?
  • Jak postąpię jeśli mój legwan zawsze pozostanie nieufny lub co gorsza jeśli stanie się agresywny?
  • Czy będę mieć pieniądze na kolejne terraria dla legwana, świetlówki UV, woliery ogrodowe lub balkonowe, opiekę weterynaryjną?
  • Czy będę mieć miejsce i pieniądze na pomieszczenie dla dorosłego gad?

Scenariusze dotyczące legwanów są bardzo różne. Część wrasta w życie swych właścicieli, którzy nie wyobrażają już sobie domu bez swojego pięknego, zielonego smoka. Inne z powodu nieufności wobec człowieka lub agresywności, z którą właściciel nie jest w stanie sobie poradzić, lądują w ogrodach zoologicznych.

Legwana nie należy kupować pod wpływem chwili. Jest to niewątpliwie wspaniała jaszczurka, ale czy jest to jaszczurka dla Ciebie ? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Osoby, które zdecydowały się na zakup zapraszam do lektury opisu Iguana iguana.

***
Autor: Alicja

Powyższy artykuł stanowi własność jego autora i jest chroniony prawami autorskimi. Publikowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora jest zabronione.