FAQ – pokarm roślinny w diecie agam brodatych.

1. Ile %?
Zdania na temat procentowego udziału paszy roślinnej w diecie agam brodatych są podzielone. Niegdyś uważało się powszechnie, że ten dodatek powinien być niewielki 5-10%, jednak najnowsze doniesienia mówią o znacznie większym udziale roślin w diecie dzikich agam. Ilość ta może być uzależniona od populacji i pory roku – może dochodzić do 50%, a ostanio czytałam, że w przypadku dorosłych osobników to może być nawet 80%! Brak mi jednak potwierdzenia tych informacji (dostępu do publikacji badaczy), informacje te pochodzą ze stron hodowli agam, dlatego też traktujemy je jako pewną możliwość. [dane % dotycza gat. P. vitticeps]

2. Czy trzeba podawać?
Tak! Agama brodata nie może być traktowana jako zwierzę wyłącznie mięsożerne! Ona jest wszystkożerna.

3. Jak często?
Możesz komponować każdy posiłek z pewnej ilości bezkręgowców i pokarmu roślinnego, byleby był on prawidłowo dobrany. Miska słodkich owoców to nie jest prawidłowo dobrany posiłek!

4. W jakim wieku rozpocząć podawanie?
Gdy tylko kupisz agamkę. Maluchy często grymaszą, ale to dlatego, że hodowcy lekceważą pokarm roślinny – wiele maluchów w ogóle go nie widuje! Nie zniechęcaj się i podawaj – prędzej czy później zaczną jeść.

5. Czy mogę przegłodzić małą agamkę aby zaczęła jeść pokarm roślinny?
Nie! Dominujący udział białka zwierzęcego jest normalny w tym wieku – zwierzę potrzebuje go sporo, bo bardzo szybko rośnie.

6. Co mogę podawać?
Najważniejsze pytanie!
Zanim zaczniesz myśleć o pokarmie roślinnym, pomyśl o środowisku agam – suchych, otwartych australijskich stepach, obrzeżach suchych lasów i zastanów się czy ma okazję jeść tam duże ilości słodkich owoców? Właściciele stanowczo zbyt często „pasą” agamy owocami, a to niekorzystnie odbija się na ich zdrowiu. Nie twierdzę, że nigdy nie można podawać owoców – ale jak czekolada dla nas – powinny być one rzadkim przysmakiem a nie codzienną karmą.

– suszone zioła
Są świetnym i zdrowym pokarmem dla agam. Dostaniemy je bez problemu w sklepach zoologicznych, nawet takie dobrane specjalnie dla jaszczurek, choć możemy wypróbować także inne. Dobrze jest unikać ziół mających w składzie trawy, agamy ich nie trawią, wydalają niestrawione, co niekiedy utrudnia wypróżnienie. Suszone zioła mogą być stale dostępne w terrarium, można je rozsypać po terrarium co prowokuje agamy do spacerów i wybierania ich sobie (dostarcza zajęcia).

– liście
Numer dwa. Świetne są liście mlecza (mniszka lekarskiego), możemy też podawać babkę, koniczynę, lucernę, rucolę, endywię, liście rzodkiewski, koperku, natki pietruszki (niewiele), ziół, kapusty pekińskiej (niewiele)…

– kwiaty
Mniszka lekarskiego, hibiskusa (niepryskane), stokrotki polnej…
W przypadku dzikich ziół i chwastów można posiłkować się foto-zestawieniamy opracowanymi dla legwanów zielonych, żółwi lądowych i biczogonów.

– kiełki
Wyhodowane samodzielnie lub kupne. Kupne kiełki nie zawierają nawozów i nie są niczym pryskane, jak często obawią ją terraryści. Informacje o tym możemy znaleźć na opakowaniu.

– warzywa
Dynia, cukinia, korzeń marchwi, korzeń pietruszki, papryka, zielony groszek…
– owoce – Rzadko! Jednymi z najlepszych są mango i papaja.

7. Jak przygotować pokarm?
Liście, warzywa i owoce myjemy i osuszamy czystą ściereczką bądź ręcznikiem papierowym. Liście rwiemy na kawałki wielkości głowy agamy (dorosłe radzą sobie też z miękkimi liśćmi w całości). Owoce i warzywa kroimy w kostkę nie większą niż odległość między oczami. Najtwardsze pokarmy można zetrzeć na tarce o grubych oczkach.
Niezjedzony pokarm usuwamy po kilku godzinach.

8. Czego nie podawać?
Cytrusów, avocado, rabarbaru, liści ziemniaków, ogórków i pomidorów.

9. Różnice pomiędzy gatunkami?
P. vitticeps wydają się bardziej lubić pokarm roślinny niż P. henrylawsoni.

***
Autor: Alicja

Powyższy artykuł stanowi własność jego autora i jest chroniony prawami autorskimi. Publikowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora jest zabronione.