Problemy z wylinką u gekonów Nowej Kaledonii

Niekiedy, mimo spryskiwania terrarium mogą się zdarzyć naszym podopiecznym problemy z linieniem.

Jak rozpoznać problemy z wylinką ?
Przed wylinką pomiędzy warstwą starego a nowego naskórka zbiera się płyn, umożliwiający rozdzielenie się obu warstw. Obserwujemy wówczas charakterystyczne zmętnienie i przytłumienie barwy zwierzęcia. Jeśli wylinka przebiega normalnie gekon, pomagając sobie pyskiem i ocieraniem się o elementy wyposażenia, ściąga z siebie stary naskórek, zwykle pożerając całość lub większość wylinki. Jest to naturalne zachowanie i nie należy się martwić, że zjedzony naskórek zwierzęciu zaszkodzi. Jeśli występują problemy, płaty skóry pozostają na ciele. Z czasem wysychają, twardnieją i zwierzę nie jest już w stanie się ich pozbyć. Zalegające na skórze warstwy wylinki mogą doprowadzić do jej poważnych schorzeń dlatego też musimy pomóc zwierzęciu z takim problemem.

Jak pomóc ?
W lżejszych przypadkach wystarcza solidne nawilżenie wnętrza zbiornika oraz samego gekona poprzez opryskiwanie go mgiełką wody o temperaturze pokojowej. Jest to najmniej stresująca metoda. Resztki wylinki możemy próbować ściągnąć wilgotnym wacikiem lub patyczkiem higienicznym. Jeśli ta metoda nie przynosi rezultatu możemy dłużej nawilżyć skórę podczas kąpieli w wodzie odpowiedniej dla tego rodzaju gekonów temperaturze. Niestety jest to stresująca metoda, a przylgi umożliwiają gekonowi wyjście z kąpieli – powinniśmy więc wybrać płaskie pudełko z pokrywką. Oczywiście głowa zwierzęcia musi znajdować się nad wodą, a ono samo musi stać pewnie na dnie. Można też umieścić gekona w pudełku wyłożonym wilgotnym mchem, tak aby nawilżyć stwardniały naskórek. W cięższych przypadkach doskonale sprawdza się wazelina kosmetyczna. Problematyczne partie skóry smarujemy wazeliną, a następnie umieszczamy gekona w boksie lub małym terrarium wyłożonym ręcznikiem papierowym. Po paru godzinach próbujemy delikatnie ściągnąć naskórek.

Czego nie należy robić ?
Ściąganie wylinki na siłę sprawia zwierzęciu ból i może doprowadzić do powstania podsiąkających ran.

Jak zapobiegać ?
Przyczyną zaburzeń linienia jest najczęściej zbyt niska wilgotność i/lub odwodnienie gada. Spryskując regularnie terrarium (latem może być konieczność częstszego spryskiwania), dbając by gekon miał możliwość się napić do woli, a także zapewniając elementy o które zwierzę może się ocierać jak liany i konary minimalizujemy ryzyko wystąpienia problemów. Korzystna jest także żywa roślinność, poprawiająca mikroklimat terrarium.

***
Autor: Alicja

Powyższy artykuł stanowi własność jego autora i jest chroniony prawami autorskimi. Publikowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora jest zabronione.