Terrarium dla tilikw.

Materiały

Terrarium dla tilikwy może być drewniane, szklane, drewniano-szklane lub z tworzyw sztucznych. Terraria drewniane i profesjonalne terraria z tworzyw sztucznych są najbardziej ekonomiczne. Jednym z najprostszych i najlepszych sposób jest użycie płyty meblowej – terrarium takie po zamówieniu dociętych płyt skręca się szybko i bez problemów a gotowe wygląda bardzo estycznie. Należy pamiętać, że terrarium dla gatunków indonezyjskich dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią poprzez pokrycie szczelin siliconem i przeciągnięcie całości ochronnym lakierem.

Wielkość

Tilikwy są dużymi jaszczurkami i należy o tym pamiętać decydując o wielkości terrarium. Mimo, że nie są to jaszczurki bardzo ruchliwe, biegające, to lubią spacerować i eksplorować otoczenie i trzeba im to umożliwić. Terrarium powinno mieć około 150x80cm powierzchni dna, wymiar ten można nieco modyfikować ze względu na podgatunek. Przykładowo dla T. gigas gigas nie potrzebuje tyle miejsca ile T. s. intermedia. Nie należy dać się zwieść podanym w literaturze czy internecie długości całkowitej tych gatunków – T. gigas gigas mają bowiem znacznie dłuższy ogon i przy tej samej, a nawet większej długości ogólnej są mniejszymi jaszczurkami. Dlatego należy kierować się raczej długością głowy i tułowia mierzoną do szpary kloakalnej (DGT) oraz masą ciała osiąganą przez dany gatunek. Terrarium dla tilikw nie powinno być wysokie – zwierzęta te nie wspinają się zbyt dobrze a przy masywnym ciele i małych łapkach upadki z wysokości są dla nich bardzo niebezpieczne. Myślę, że 40-60cm wysokości terrarium zupełnie wystarczy. W miarę możliwości róbmy większe terraria niż tu podane – im więcej miejsca tym lepiej dla zwierząt.

Wyposażenie

  • Ogrzewanie

Jako źródło ciepła mogą nam posłużyć żarówki – lustrzanki lub maty grzewcze umieszczone pod terrarium, lub też umieszczone wewnątrz terrarium lecz zabezpieczone przed zwierzętami dodatkową szybą. Dobierając moce pamiętajmy, że tilikwy nie lubią mieć bardzo gorąco, nie należy ich przegrzewać.

Przykładowe temperatury dla różnych gatunków/podgatunków według książki „Blue-Tongued Skinks”:
T. occipitalis – wyspa ciepła: 40 stopni, reszta terrarium: około 27 stopni
T. scincoides scincoides – wyspa ciepła: do 43 stopni, reszta terrarium: 22-28 stopni, nocą 17-20 stopnie
T. gigas – wyspa ciepła: 35 stopni, reszta terrarium 24-30 stopni, nocą 20-22 stopnie

Obserwując mojego T. gigas zauważyłam, że jest on zdecydowanie mniej ciepłolubny niż agamy brodate, nie mówiąc już o biczogonach. Wiosną i latem prawie nigdy nie leżał on pod lampą grzewczą i służyła ona jedynie do delikatnego podnoszenia temperatury w zbiorniku, natomiast podczas upałów lampy grzewcze w jego terrarium były wykręcone, gdyż inaczej było mu zbyt gorąco nawet przy lustrzance 25 watt. W terrarium drewnianym o rozmiarach 100x80cm nigdy nie było potrzeby użyć silniejszej lampy niż 40 watt.

  • Oświetlenie: świetlówki UVB

Zdania na temat użycia świetlówek UVB u tilikw są podzielone. Niektórzy hodowcy je polecają, podczas gdy inni twierdzą, że konieczność ich użycia dla tilikw nigdy nie została udowodniona i, że tilikwy rozwijają się zupełnie dobrze bez tych lamp. Mój Krokodyl mieszkał zarówno z lampą UVB jak i bez niej, i nie zauważyłam większej różnicy w jego zachowaniu czy samopoczuciu. Jednak uważam, że lepiej jest ich używać, szczególnie dla szybko rosnących maluchów oraz jeśli jest się początkującym terrarystą, który może przegapić początki MBD. Wydaje się, że będzie rozsądnie jeśli dla gatunków australijskich, zamieszkujących otwarte przestrzenie użyjemy lamp 8.0 – 10.0 a dla gatunków indonezyjskich 5.0

  • Dodatkowe oświetlenie

Terrarium możemy oświetlić świetlówkami, lampami HQI, halogenami. Gatunki australijskie zamieszkujące otwarte tereny uchodzą za bardziej światłolubne, dlatego ważne by zapewnić im jasne terrarium, ale wszystkie gatunki to jaszczurki dzienne – w terrarium nie może być ciemno. Sama lampa UVB, szczególnie 10.0 nie oświetla terrarium jak należy. Duże terrarium szklane lub szklano-drewniane możemy także „doświetlić” stawiając je w pobliżu okna – uważajmy tylko aby nie dopuścić do zbytniego wzrostu temperatury wewnątrz niego za sprawą promieni słonecznych. Z tego względu małych i słabo wentylowanych terrariów nie należy stawiać blisko okna!

  • Urządzenia nawilżające

W terrarium tilikw indonezyjskich możemy zainstalować fogger czyli zamgławiacz. Jeśli będziemy używać tego urządzenia pamiętajmy, że wilgotność w środowisku naturalnym wzrasta rano, wieczorem i nocą, natomiast w ciągu dnia jest zwykle niższa. Nie przesadzajmy też z nawilżaniem. Nawet tilikwy indonezyjskie mają się zupełnie dobrze w dość suchym terrarium, wyższa wilgotność jest potrzebna głównie w czasie wylinek. Oprócz foggera możemy też użyć terrarystycznego wodospadu, który wygląda ładnie i zapewnia świeżą, natlenioną wodę do picia. Tilikwy australijskie trzymamy zupełnie sucho, w terrariach stepowych, ale przy wydajnej wentylacji można wstawić wodospad, podobnie jak u agam brodatych. Urządzenia te są w terrarium opcjonalne, można je zastąpić spryskując terrarium zraszaczem do roślin.

  • Dodatkowe wyposażenie

Oczywiscie przyda sie termometr do kontrolowania temperatury, możemy, choć nie musimy, użyć higrometru, wstawiamy także dwie miseczki na wodę i pokarm. Niektóre tilikwy jeśli mają basen używają go od czasu do czasu do kąpieli. Taki basen jednak zajmuje w terrarium dużo miejsca biorąc pod uwagę wielkość tilikw. Możemy więc wstawić taki basen i obserwować swojego podopiecznego – jeśli basen nie będzie używany do kąpieli a jedynie do picia możemy go usunąć, jeśli tilikwa będzie się kąpać lepiej go pozostawić.

Wystrój

  • Dekoracja ścian

Tilikwy nie są jaszczurkami, które dobrze się wspinają, co wynika z ich budowy. Dlatego ściankę możemy zrobić na dwa sposoby: albo robimy ją płaską, tak aby uniemożliwić jakiekolwiek próby wspinania się, albo przeciwnie robimy bardzo szerokie i wygodne półki i wgłębienia w ściance, które będą bezpieczne dla tych scynków. Pamiętajmy, że tilikwy nie są wstanie skakać z półki na półkę, jeśli chcemy, żeby mogły gdzieś przesiadywać, trzeba im umożliwić wygodne dojście w to miejsce. Jeśli robimy tło z półkami pamiętajmy o wadze jaką osiąga dorosła tilikwa! Wszystko musi być stabilne i wytrzymałe.

  • Ściółka

Wybierając ściółkę musimy brać pod uwagę dwie najważniejsze kwestie:
– tilikwy uwielbiają się zakopywać, co najlepiej umożliwia gruba warstwa drobnej ściółki
– ich skóra i palce są bardzo delikatne, dlatego ściółka nie może być bardzo twarda, szorstka z ostrymi krawędziami.
Blue Tongue Skinks Net poleca dla tilikw przede wszystkim aspen – są to zrębki drewniane, jednak w Polsce ciężko je dostać w formie miękkich, trocinopodobnych ścinek, które są polecane – forma, która jest dostępna, firmy Zoo Med jako „Aspen Snake beeding” ma dość ostre krawędzie i nie jest polecana, jednak mój gigas mieszkał na niej długo bez negatywnych konsekwencji. Inną polecaną ściółką jest celulozowa Care Fresh ale nie oszukując się wygląda nieciekawie w terrarium. Gatunki australijskie można trzymać na ściółce z kolb kukurydzy – jest to ściółka lekka, o zaokrąglonych krawędziach i nie powinna im szkodzić. Teoretycznie mogą nadać się najdrobniejsze zrębki bukowe, ale osobiście ich nie używałam. Aby utrzymać większą wilgotność potrzebną tilikwom indonezyjskim można użyć kory i mchu. Kora powinna być drobna o zaokrąglonych krawędziach, polecam korę firmy Zoo Med. Ponieważ kora nie jest miękką ściółką kryjówki warto wypełnić mchem, w którym tilikwa będzie się zakopywać. Nie polecam używania mchu z lasu, można w nim nanieść wiele niepożądanych żyjątek – użyjmy mchu terrarystycznego. Spryskiwany mech świetnie wchłania a następnie odparowuje wodę podnosząc wilgotność w terrarium. Możemy też użyć na całości terrarium ściółki czy podkładu, który nie umożliwia zakopywania, jeśli tylko zapewnimy odpowiednie kryjówki (więcej na ten temat w dziale: „Biologia i behawioryzm” w punkcie „Ukrywanie się”). Nie musimy się martwić, że tak urządzone terrarium zaszkodzi tilikwie – w naturze również nie mają one możliwości zakopać się w dowolnym miejscu, w którym się właśnie znajdują, muszą albo poszukać miejsca z miękką ściółką albo znaleźć jakąś opuszczoną norę, szczelinę skalną itp. Tilikwa szybko nauczy się gdzie może się schować i będzie się czuła bezpiecznie w swoim terrarium.

  • Elementy wspinaczkowe i kryjówki

Tilikwy uwielbiają różne zakamarki, rurki, schowki. Przy tym gatunku nie musimy zostawiać na dnie dużych, pustych przestrzeni do biegania – im więcej będą miały zakamarków do buszowania, tym bardziej będzie się im podobało. Wszelkie wydrążone pniaki i rury korkowe są świetne dla tilikw – stanowią kryjówki, tunele przez które można przechodzić i służą do wspinaczki. Elementy wspinaczkowe dla tilikw nie mogą być zbyt wysokie, powinny być za to stabilne, szerokie i chropowate. Wąskie i śliskie konary nie nadają się.

***
Autor: Alicja

Powyższy artykuł stanowi własność jego autora i jest chroniony prawami autorskimi. Publikowanie i rozpowszechnianie bez zgody autora jest zabronione.