Portal JASZCZURKI.NET poleca miłośnikom jaszczurek najnowszy numer ZT:

Zeszyty Terrarystyczne nr 1/2013 (06)Drodzy Czytelnicy, pierwszy tegoroczny i trwale już pogrubiony numer ?Zeszytów Terrarystycznych? otwiera obszerny artykuł Marty Marciniak w całości poświęcony niezmiernie interesującym kameleonom jemeńskim. Zwierzęta te, dostępne niemal w każdym większym sklepie zoologicznym, sprzedawane jako małe, piękne i tajemnicze gady nadrzewne, osiągają wcale spore rozmiary. A potem ? często w efekcie naszej niewiedzy ? zaczynają w domowych warunkach

cierpieć i chorować. Jak zatem wystrzec się błędów hodowlanych? ? na to właśnie pytanie odpowiada vademecum autorkiPrawdziwą gratką tego numeru jest materiał, który przysłał do redakcji ????????? ?. ??????. Opis hodowli mało jeszcze poznanej ropuchy Bufo garmani napisany został z epickim rozmachem i obrazowością, na jakie stać tylko Rosjan. Z kolei Maciej Lendor von Wattermark ze Szwecji wprowadza nas w tym numerze w pasjonujący świat paludariów. Nie mniej ciekawy wydaje się miniprzewodnik po krokodylach, spotykanych w prywatnych hodowlach, którego to tekstu autorem jest Łukasz Skomorucha. Przybliżeniem sylwetki ?poczciwego? żółwia greckiego zajął się natomiast współpracujący z nami spec od żółwi, Wojciech Urynowicz. Wreszcie Bartosz Strzała portretuje Czytelnikom ZT Thermobia domestica? małe owady rybiki, mogące stanowiące przydatną drobną karmówkę.

Przy okazji pragniemy poinformować, że laureatem III edycji konkursu ?Moje Terrarium? został dziewięcioletni Czytelnik i fan naszego pisma, Wiktor Biedrzykowski.

I na koniec bardzo zachęcamy do odwiedzania naszej strony na Facebooku i wykupienia prenumeraty, która jest wciąż najszybszym, najtańszym i najpewniejszym sposobem regularnego otrzymywania ZT.

dr Paweł Czapczyk
Redaktor Naczelny

pczapczyk@zeszytyterrarystyczne.pl


SPIS TREŚCI
Marta Marciniak: Kameleon jemeński
????????? ?. ??????: Bufo (Amietophrynus) garmani ? ropucha oliwkowa
aciej Lendor von Wattermark: Nogami w błocie,czyli wprowadzenie do świata paludariów
Wojciech Urynowicz: Żółw grecki
Łukasz Skomorucha: Krokodyle, aligatory, kajmany?