Portal JASZCZURKI.NET poleca miłośnikom jaszczurek najnowszy numer ZT

Zeszyty Terrarystyczne nr 4/2013 (09)

unnamed

Dobiega końca rok 2013 – przyjmijcie zatem najszczersze życzenia świąteczne i noworoczne. Oby rok 2014 obfitował w więcej możliwości zakupowych, w większe bogactwo spotkań i wydarzeń terrarystycznych.Drogie Czytelniczki, Szanowni Czytelnicy!

„Zeszyty Terrarystyczne” każdorazowo z uwagą starają się przyglądać rozmaitym imprezom, towarzyszyć im w miarę możliwości oraz wchodzić w układ partnerski czy też obejmować dany „event” patronatem medialnym. I od razu chcę wspomnieć, po pierwsze, o niedawno zakończonej (8 grudnia) VIII Giełdzie Zwierząt Egzotycznych, która miała miejsce na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, a po drugie, i to jest z naszego punktu widzenia ważniejsze, o mających się odbyć 26 stycznia 2014 roku Bydgoskich Targach Zwierząt Egzotycznych. Pierwsza edycja imprezy spotkała się z żywym zainteresowaniem sporej części środowiska terrarystycznego. Teraz, jak nas zapewnia organizatorka, ma być jeszcze lepiej. Zapraszamy zatem na styczniową niedzielę do Bydgoszczy – tym bardziej, że „Zeszyty Terrarystyczne” zostały oficjalnym patronem medialnym targów i będzie można wylosować podczas trwania imprezy roczne prenumeraty naszego czasopisma.

A co tym razem przygotowaliśmy dla Was? Otóż w ostatnim tegorocznym numerze ZT znajdziecie najpierw artykuł Aleksandry Maluty, przybliżający Czytelnikom naszego kwartalnika pytony australijskie. Następnie polecam znakomity materiał przygotowany przez Alicję Papiór i Agnieszkę Madajczyk, rozwiewający wiele mitów i nieufności, jakimi początkujący hodowcy otaczają czasem biczogony – niesamowicie piękną grupę niedrapieżnych jaszczurek. Arkadiusz Zalech prezentuje zaś niemal od A do Z to, co Czytelnicy lubią szczególnie – instruktażowy fotoreportaż z zakładania i aranżowania terrarium wilgotnego. Warto przeczytać ten tekst i przyjrzeć się zamieszczonym obok fotografiom. Łukasz Skomorucha opisuje stosunkowo dużego płaza ogoniastego – ambystomę tygrysią, która bynajmniej w warunkach domowych nie jest zwierzęciem nazbyt kłopotliwym. Z kolei Przemysław Łuczak zastanawia się nad tajemniczymi „zgonami” ptaszników w terrarium, czyli stara się wyjaśnić, czym jest syndrom dyskinetyczny. A na sam koniec Bartosz Strzała w cyklu o drobnej karmówce podnosi wady i zalety hodowli żuczków fasolowych.

Wszystkiego pięknego od całej redakcji na Święta i Nowy Rok!

Paweł Czapczyk

Redaktor Naczelny

pczapczyk@zeszytyterrarystyczne.pl

SPIS TREŚCI

Aleksandra Maluta: Pytony australijskie

Alicja Papiór: Nie taki biczogon straszny, jak go opisują

Łukasz Skomorucha: Ambystoma tygrysia

Arkadiusz Zalech: Terrarium tropikalne – budowa i aranżacja

Przemysław Łuczak: Syndrom dyskinetyczny u ptaszników